Forum Discuţii juridice Executare silită Daca o intreprindere individuala pierde un proces ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca o intreprindere individuala pierde un proces civil fata de o terta persoana careia ii datoreaza despagubiri, in cazul in care reprezentantul I.I. refuza despagubirea amiabila, executarea silita se face numai din patrimoniul I.I. sau si din cel person

Daca o intreprindere individuala pierde un proces civil fata de o terta persoana careia ii datoreaza despagubiri, in cazul in care reprezentantul I.I. refuza despagubirea amiabila, executarea silita se face numai din patrimoniul I.I. sau si din cel personal al reprezentantului?

Posesorul intreprinderii individuale raspunde nelimitat pentru obligatiile intreprinderii individuale cu intreg patrimoniul sau, exceptanduse acele bunuri care, conform legislatieiin vigoare nu fac obiectul urmarii. Pentru a nu suporta si costurile ocazionate de executarea silita este recomandabil sa se dea curs hotararii instantei de buna-voie
Alin Gon, Avocat
alin_gon a scris:

Posesorul intreprinderii individuale raspunde nelimitat pentru obligatiile intreprinderii individuale cu intreg patrimoniul sau, exceptanduse acele bunuri care, conform legislatieiin vigoare nu fac obiectul urmarii. Pentru a nu suporta si costurile ocazionate de executarea silita este recomandabil sa se dea curs hotararii instantei de buna-voie

cu intreg patrimoniul sau - patrimoniul intreprinderii sau patrimoniul personal?
Cred ca reiese clar din dispozitia legala ca posesorul raspunde nelimitat cu patrimoniul popriu pentru obligatiile intreprinderii