Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum contest o decizie la tribunal?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum contest o decizie la tribunal?

Buna ziua! Tatal meu a primit o decizie de de CJPN prin care i se recalculeaza pensia si i se imputa suma de 7802 lei, suma rezultata in urma incasarii necuvenite pe perioada ian 2011-sept 2012 si ca motivare apare scris "CORECTAT PUNCTAJ PTR. HANDICAP MEDIU". Mentionez ca tatal meu are certificat ptr. handicap accentuat nerevizuibil deoarece este surdomut din nastere si nu a fost instiintat de nimeni ca i s-ar fi schimbat incadrarea si nici nu a fost chemat la vreo comisie. In decizie scrie ca trebuie sa facem contestatie la tribunal. Cum trebuie sa procedez? Va multumesc!
Formulati contestatie in termenul aratat in decizie la tribunal si solicitati anularea deciziei si a somatiei de plata a sumelor incasate necuvenit. Atasati acte medicale in sensul existentei handicapului.
Ar fi bine si daca ati consulta un avocat fie sa va reprezinte in dosar, fie sa redacteze aceasta contestatie.
Va multumesc!