Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren in concesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren in concesiune?

buna ziua. as vrea sa ma ajutati cu niste informatii. pot cumpara un teren care e in concesiune fara sa risc ca peste cativa ani sa -mi fie luat? vreau sa cumpar un teren si sa construiesc o casa pe el. risc ca peste cativa ani sa -mi fie luat?
Sa inteleg ca acest teren este in folosinta unei alte persoane care il are cu contract de concesiune ?Sau dvs. doriti sa preluati un asemenea contract ? In principiu nu puteti cumpara un teren care are regimul unei concesiuni.El urmeaza acel regim, iar cel care detine terenul nu il poate vinde. Daca nu sunteti cel ce detine in concesiune terenul, iar terenul nu a fost concesionat de catre primarie pentru constuctie nu cred ca puteti construi. Trebuie sa urmati procedura urmarita in cazurile constructiilor pe terenuri concesionate. Certificat de urbanism cu toate avizele necesare, autorizatie de construire, si in principal avizul primariei pentru construire. IN caz extrem riscati sa primiti amenzi si sa pierdeti bani.