avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand pot solicita stimulentul de insertie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand pot solicita stimulentul de insertie?

Buna ziua. Sunt mamica unui copil de 5 luni. Am intrat in concediu prenatal la data de 01.04.2012 si am nascut pe 06.05.2012. Actele pentru indemnizatia bebelului le-am depus pe data de 18.06.2012 si am optat pentru 1 an de concediu.
La ce data ar trebui sa ma intorc la serviciu?Dar de stimulentul de 500 de lei cum pot beneficia? Trebuie sa ma intorc la serviciu la 11 luni?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mami_2012 , utilizator 17:34, 9 Octombrie 2012
1. Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. - Reluarea activitatii se poate face oricand chiar si cu o zi inainte de a implini copilul 1 an.
- Recomandarea mea este sa reluati activitatea incepand cu data de 1 mai 2013.


Va multumesc pentru lamuriri si recomandare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie critica chirea chirea buna seara , am si eu nevoie de cateva lamuriri pentru a lua o decizie ,pe perioada ce ma asteapta... mai am o luna pana voi naste iar cei de la ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la lucru pentru mame elena_1989 elena_1989 buna ziua,baietelul meu implineste 1 an in aprilie 2014, cand am intrat in prenatal am facut o cerere la angajator ca stau acasa cu bebe 2 ani,dar vreau sa ma ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pana la 1 an sau 2 ani AndreeaCostea87 AndreeaCostea87 Buna ziua! As avea si eu 3 intrebari daca ma puteti ajuta, va rog: 1) daca optez pentru 1 an pt. CCC si vreau sa ma intorc la serviciu mai devreme si gasesc ... (vezi toată discuția)