Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie si preaviz

Mi-am dat demisia si mi-au zis ca trebuie sa stau in preaviz 15zile(in conditiile in care contractul meu este pe 2 ore, desi, in mod normal, stau de la 8 pana la 10 ore zilnic, mai putin in weekend). Intrebarea mea este: daca imi iau medical in perioada preavizului, acesta se va prelungi? Ca sa fiu ma exacta: iau medical 15zile si, dupa terminarea acestuia, mai trebuie sa stau 15 zile in preaviz sau s-a terminat totul si plec acasa linistita?
Multumesc anticipat!
Nu exista o sanctiune daca dvs. nu veti ramane la locul de munca pe perioada preavizului. Singura parte negativa e doar faptul ca nu veti fi platita pentru zilele respective
@ apsara

1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Concediu medical suspenda perioada de preaviz, asfel incat la terminarea acestuia veti efectua zilele de preaviz ramase. In acest sens, avem :
art.81 alin. (6)C.mun. : In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Asadar, concediu medical prelungeste preavizul.