Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Imposibilitate prezentare proces in calitate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Imposibilitate prezentare proces in calitate de reclamant

Buna Ziua , va deranjez cu o situatie destul de urgenta

Am o plangere impotriva unui proces verbal intocmit de un agent al politiei rutiere brasov pe motiv ( citez : “pentru ce s-a intamplat nu am la ce sa te incadrez” ) , bineinteles ca nu a scris asta si in procesul verbal .... si a inventat ceva care nu are nici o legatura

As dori sa stiu , dat fiind faptul ca eu am domiciliul in Judetul Ilfov, daca pot fi reprezentat de catre un avocat din oficiu , costurile si timpul de deplasare pana in judetul brasov sunt cu mult peste o limita rezonabila #-o

Daca da , ce trebuie sa fac pentru a fi reprezentat din oficiu( fara sa merg in brasov )
Da nu , ce alte solutii as putea avea

Va Multumesc
Avocat din oficiu veti primi doar in cazurile prevazute de lege in care asistenta judiciara este obligatorie ( art.171 Cpp )si dvs nu v-ati angajat un avocat. In cazul dvs asistenta judiciara nu este obligatorie. Daca nu va puteti prezenta la proces, prezenta dvs nu este obligatorie, procesul derulandu-se si in lipsa dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
1) NU puteţi fi reprezentat de un avocat din oficiu decât în cauze penale. Cu privire la cauzele civile, situaţia este puţin diferită : se acordă SCUTIRE parţială sau totală atunci când sunteţi în imposibilitate financiară dovedită cu adeverinţă de venit de la Finanţele Publice Locale etc etc;
2) vă puteţi reprezenta şi singur prin corespondenţă: poştă, FAX, electronică etc;
3) printr-un mandatar cu procură Specială ;
4) puteţi angaja un avocat de la Baroul Braşov.
n53, utilizator
Multumesc de raspunsuri

Va rog cateva clarificari :

cum trebuie sa procedez , Concret, ma incadrez la salariu sub 300 ron, am posibilitatea de coresponda prin email , va rog sa imi spuneti pasii care trebuie sa ii indeplinesc deoarece am un nivel precar de cunostinte in ceea ce priveste aceste proceduri

cum ar functiona mai exact varianta prin corespondenta ? primesc intrebari prin email la care eu raspund, sau cum ?

Problema este putin delicata deoarece :

eu sunt acuzat de politia rutiera brasov ca nu am fost sa declar evenimentul , eveniment care a fost practic o atingere a unei masini fara a provoca pagube vizibile , ulterior respectivul care este brasoveam si se cunoaste bineinteles cu cei de la sectia de politie care nu este departe de domiciliul acestuia m-a reclamat

de aceea bunul agent de circulatie mi-a spus verde in fata ca la ceva tot trebuie sa ma incadreze ca altfel nu mai este valabila partea in care ei ma acuza ca nu m-am prezentat ,

Pentru ca logic: daca nu a fost nici un incident pentru care sa ma prezint nu are dece sa ma acuze ca nu m-am prezentat ! ( si mi-a dat de inteles ca trebuie sa isi faca si el norma ca are familie de intretinut ...)

Va explic si situatia ca sa intelegeti mai bine :

Am dorit sa ies din parcarea blocului cu masina ( eram si cu copilul de cateva luni in masina , din pacate alt martor nu am )
Un individ care locuia in blocul vecin tocmai si-a parcat masina intr-o zona in care nu avea voie sa parcheze si pe deasupra era si putin baut si f recalcitrant
L-am rugat sa isi dea masina mai in spate sa pot sa ies si eu , nu a vrut si oricat am incercat eu sa ma strecor pe langa el tot l-am atins , dar foarte putin fara urme vizibile
contactul a fost intre coltul dreapta fata la masina lui si coltul dreapta fata la masina mea

Am oprit la 3 m distanta, am verificat situatia, am constatat ca nu sunt pagube , respectivul nu mi-a reclamat nici o paguba , am stat cateva minute dupa care mi-am vazut de treaba ....

la cateva zile m-am trezit cu politia la usa ca nu am fost sa declar "accidentul de circulatie" =))

~ Conținut șters la cerere ~