Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma fara activitate!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma fara activitate!

buna ziua!
as avea o nelamurire: am o firma care nu are activitate.Sunt obligata sa platesc contabila si administratoare pana la ineperea activitatii?multumesc anticipat!!!!
Buna ziua,

daca va faceti si depuneti singur declartiile ....nu .

av. Boncu
tiramis2002 a scris:

buna ziua!
as avea o nelamurire: am o firma care nu are activitate.Sunt obligata sa platesc contabila si administratoare pana la ineperea activitatii?multumesc anticipat!!!!

Da, deoarece aveti obligatia depunerii, la Finante, a declaratiilor privind obligatiile de plata la bugetul de stat si a deconturilor privind TVA, dupa caz, chiar daca nu aveti activitate.
Nerespectarea acestor obligatii se sanctioneaza cu amenda contraventionala prevazuta la art. 219 din Codul de procedura fiscala.
tiramis2002 a scris:

buna ziua!
as avea o nelamurire: am o firma care nu are activitate.Sunt obligata sa platesc contabila si administratoare pana la ineperea activitatii?multumesc anticipat!!!!

Contabil inteleg, dar de ce si administrator?
Buna ziua,

in cazul in care nu doriti sa platiti un administrator atunci patronul trebuie sa devina administrator. Altfel, cineva trebuie sa aiba semnatura sociala si sa poata angaja firma. Declaratiile trebuie semnate si ele nu?

av. Boncu
Pai firma, la infiintare nu are un administrator?