Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... concomitent contabil si gestionar/
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

concomitent contabil si gestionar/

In prezent sunt contabil la o unitate de stat.Fiind in imposibilitatea de a face angajari , unitatea imi poate da gestiune , dat fiind faptul ca gestionaru este f.f bolnav si se va pensiona in curand.Doresc sa preiau gestiunea dar nu stiu daca este legal!:((
Nu este legal.
Sunteti unul din contabili sau singurul contabil din unitate ?
Cine exercita controlul financiar preventiv ?
( dvs veti intocmi bonul de consum si tot dvs veti pune viza de cfpp ?)

Ganditi-va la toate implicatiile tinand cont de prevederile din :
ordonanta 119/1999 privind controlul intern si controlul financiar preventiv

ordinul 522/2003 pentru aprobarea normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv

ordinul 1792/2002 pentru aprobarea normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice, precum si organizarea, evidenta si raportarea angajamentelor bugetare si legale

ordinul 2861/2009 pentru aprobarea normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii
activitatea mea nu include cfp sau control intern,nu sunt singurul contabil din unitatea bugetara ,am atributii privind inventarierea anuala a patrimoniului( mai sunt 2 colege cu aceste atributii)In speta este vorba de un mic muzeu ,fara multe intrari si iesiri...eventuale b.c. pentru rechizite etc.
In aceste conditii , puteti sa desfasurati si atributiile de gestionar. La inventariere veti participa insa in calitate de gestionar.