avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... concomitent contabil si gestionar/
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

concomitent contabil si gestionar/

In prezent sunt contabil la o unitate de stat.Fiind in imposibilitatea de a face angajari , unitatea imi poate da gestiune , dat fiind faptul ca gestionaru este f.f bolnav si se va pensiona in curand.Doresc sa preiau gestiunea dar nu stiu daca este legal!:((
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:36, 9 Octombrie 2012
Nu este legal.
Sunteti unul din contabili sau singurul contabil din unitate ?
Cine exercita controlul financiar preventiv ?
( dvs veti intocmi bonul de consum si tot dvs veti pune viza de cfpp ?)

Ganditi-va la toate implicatiile tinand cont de prevederile din :
ordonanta 119/1999 privind controlul intern si controlul financiar preventiv

ordinul 522/2003 pentru aprobarea normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv

ordinul 1792/2002 pentru aprobarea normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice, precum si organizarea, evidenta si raportarea angajamentelor bugetare si legale

ordinul 2861/2009 pentru aprobarea normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii
activitatea mea nu include cfp sau control intern,nu sunt singurul contabil din unitatea bugetara ,am atributii privind inventarierea anuala a patrimoniului( mai sunt 2 colege cu aceste atributii)In speta este vorba de un mic muzeu ,fara multe intrari si iesiri...eventuale b.c. pentru rechizite etc.
In aceste conditii , puteti sa desfasurati si atributiile de gestionar. La inventariere veti participa insa in calitate de gestionar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitati pentru functia de contabil-sef ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, sunt economist in cadrul unei institutii aflate in subordinea Directiei de Sanatate Publica, si va rog frumos sa imi precizati in ce masura pot ... (vezi toată discuția)
Spor cfp monodora monodora Un sef contabil , care ocupa postul intr-o institutie publica, poate primi sporul pentru exercitarea controlului financiar preventiv ?Imi puteti indica si mie ... (vezi toată discuția)
Membri comisiei de inventariere la o institutie publica miriuta999 miriuta999 Va rog sa imi spuneti daca in comisia de inventariere la o institutie publica, poate fi numita o persoana care este angajata pe durata determinata la acea ... (vezi toată discuția)