Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Membri comisiei de inventariere la o institutie publica
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Membri comisiei de inventariere la o institutie publica

Va rog sa imi spuneti daca in comisia de inventariere la o institutie publica, poate fi numita o persoana care este angajata pe durata determinata la acea institutie publica? Exista vreo prevedere legala care sa interzica numirea intr-o astfel de comisie de inventariere a unei persoane angajate pe durata determinata?
De asemenea, va rog sa imi spuneti daca o persoana care efectueza controlul financiar preventiv la o institutie publica, poate fi numita membru in comisia de inventariere la respectiva institutie publica? Exista vreo prevedere legala care sa interzica, ca persoana care efectueaza controlul financiar preventiv, sa nu poata face parte din comisia de inventariere? Va multumesc anticipat.
In ordinul 2861 din 9.10.2009 pentru aprobarea normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii nu exista astfel de prevederi.
Potrivit punctului 6 din normele privind organizarea si efectuarea inventarierii :
"(5) Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse
inventarierii, contabilii care tin evidenta gestiunii respective si nici auditorii interni sau
statutari.
Prin proceduri interne, entitatile pot stabili ca la efectuarea operatiunilor de inventariere sa participe si contabilii care tin evidenta gestiunii respective, fara ca acestia sa faca parte din comisie"
[ link extern ]