Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Stampila de certific regularitatea, legalitate si ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Stampila de certific regularitatea, legalitate si oportunitatea operatiunilor

Intr.o institutie publica persoana care aplica ştampila de certific regularitatea, legalitate si oportunitatea operatiunilor poate presedinte in comisia de declasare si scoatere din functiune a bunurilor materiale ?
Dacă persoana care exercită viza de legalitate nu este: gestionar, contabil care ține evidența gestiunii din care urmează a fi casate activele sau auditor, poate face parte din comisie.

-Potrivit ORDIN Nr. 923 din 11 iulie 2014, normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv:
[ link extern ]
3. Conţinutul controlului financiar preventiv
3.4. Controlul financiar preventiv al operaţiunilor se exercită pe baza actelor şi/sau a
documentelor justificative certificate în privinţa realităţii, regularităţii şi legalităţii de către
conducătorii compartimentelor de specialitate emitente
.

-Potrivit OMFP 2861/2009, normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii,
[ link extern ]
propunerile de scoatere din funcţiune a imobilizărilor corporale, respectiv din evidenţă a imobilizărilor necorporale, propuneri de scoatere din uz a materialelor de natura obiectelor de inventar şi declasare sau casare a unor stocuri,se fac în urma inventarierii, sunt consemnate în procesul-verbal privind rezultatele inventarierii.(pct.42 din norme)
Conform pct 43
" Propunerile cuprinse în procesul-verbal al comisiei de inventariere se prezintă, în termen de
7 zile lucrătoare de la data încheierii operaţiunilor de inventariere, administratorului,
ordonatorului de credite sau persoanei responsabile cu gestiunea entităţii. Acesta, cu avizul
conducătorului compartimentului financiar-contabil şi al conducătorului compartimentului
juridic, decide asupra soluţionării propunerilor făcute, cu respectarea dispoziţiilor legale"

Conform pct.6
(5) Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse inventarierii, contabilii care ţin evidenţa gestiunii respective şi nici auditorii interni sau statutari.
Prin proceduri interne, entităţile pot stabili ca la efectuarea operaţiunilor de inventariere să
participe şi contabilii care ţin evidenţa gestiunii respective, fără ca aceştia să facă parte din
comisie