Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de funcþii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de funcþii

La o grădiniţă din oraş cu program prelungit, administratorul are vârsta de pensionare la data de 1 nov. 2012. Poate să iasă la pensie şi să rămână şi administrator încă 1-2 ani, prin cumul de funcţii ? Sau cum se procedează cu postul în acest caz?
Daca va iesi la pensie, nu va mai putea fi vorba de cumul de functii.
Cumul de functii va fi atunci cand o persoana ocupa deja o functie si, pe langa aceasta, mai ocupa in urma unui concurs o alta functie din aceeasi unitate, cea dea doua functie sa fie ca o completare a primei.

Cred ca este vorba despre cumulul pensiei cu slariul .. in acest sens, in sectorul bugetar exista o prevedere legala care nu permite cumulul pensiei cu salariul in cazul in care pensia neta depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.