Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cedare terasa blocului + uscatoria
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cedare terasa blocului + uscatoria

Buna ziua,
In momentul de fata detin un apartament situat la etajul 4, apartament cumparat prin programul PRIMA CASA, ipotecat la BCR si Ministerul de Finante(impartire garantie). Se doreste realizarea unei mansarde pe terasa blocului si amveloparea blocului(realizare termosistem+schimbare tamplarie PVC+zugravire casa scarii). Toti locatari blocului sunt de accord cu realizarea acestei lucrari. Aceasta lucrare va realizata de un investitor care doreste in schimbul cheltuielilor pe care le va face cedarea terasei blocului si uscatoria(parti commune).
Alaturi de acordul meu este necesar si acordul bancii si Ministerului de Finante? Eventul sa ma ajutati cu pasii care trebuie sa-I urmez.
Multumesc.
Nu, dar trebuie sa cititi cu atentie polita de asigurare. Companiile de asigurari nu accepta schimbari structurale la cladirile asigurate. In cazul in care polita de asigurare devine nula banca ar putea sa va ceara garantii suplimentare.
Da, trebuie si acordul celor care au ipoteca pe apartament
elga50 a scris:

Da, trebuie si acordul celor care au ipoteca pe apartament

Doar daca terasa si uscatoria sunt vandute. Dar cel mai probabil si in cazul de fata constructorul foloseste tot trucul cu 'cesiunea pe termen nelimitat' caz in care cei care au ipoteca nu au niciun cuvant de spus.
In schimb firma de asigurari sigur are ceva de zis..