Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renegociere CCM si spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renegociere CCM si spor de vechime

Cateva intrebari.
In cazul in care la unitate este negociat un CCM valabil pana in 2010, se pot demara negocierile pentru un nou CCM, adica cel vechi sa inceteze prin acordul partilor, dupa care sa se negocieze unul nou? sau se pot negocia doar acte aditionale?
In cazul in care in CCM este specificat sporul de vechime, neinclus in salariu, se paote negocia includerea acestuia in salariu prin act aditional la CCM? Si practic cum se procedeaza pentru a putea pune in aplicare aceasta masura?
Multumesc.
Fiinf ocoventie colectica CCM poate inceta si prin acordul partilor, urminsd sa reluati procedura de necgociere prevazuta de Legea nr. 130/1996. Cit priveste sporul de vechime si includerea lui in salariu trrebuie sa aveti in vedere bdispozitiile CCM la nivel national valabil pina in 2011.
Ok, cu privire la sporul de vechime, in cazul in care se negociaza includerea acestuia in salariu, si se respecta procentele din CCMN, paractic cum se va face lucrul acesta? Va aparea pe statul de plata salariul de baza, majorat cu sporul de vechime, de care nu se va mai vace mentiune? In cazul acesta, un salariat ce are salariul minim pe economie, la o vechime sa zicem de 3 ani, va avea salariul minim pe economie marit cu 5%,?
Pe statul de plata se va trece salariul baza care va include si sporul de vechime ... daca prin CCM la nivel de unitate se va negocia acest lucru, atunci trebuie sa faceti si acte aditionale la c.i.m. in care sa prevedeti modificarea salariului de baza si mentiunea ca sporul de vechime este inclus in acest salariu.
bogdan_ppvc a scris:

Cateva intrebari.
In cazul in care la unitate este negociat un CCM valabil pana in 2010, se pot demara negocierile pentru un nou CCM, adica cel vechi sa inceteze prin acordul partilor, dupa care sa se negocieze unul nou? sau se pot negocia doar acte aditionale?
In cazul in care in CCM este specificat sporul de vechime, neinclus in salariu, se paote negocia includerea acestuia in salariu prin act aditional la CCM? Si practic cum se procedeaza pentru a putea pune in aplicare aceasta masura?
Multumesc.

Orice modificare a CCM se poate face prin act aditional semnat de ambele parti. Respectivul act aditional produce efecte din momentul inregistrarii.
2007_rozi a scris:

Orice modificare a CCM se poate face prin act aditional semnat de ambele parti. Respectivul act aditional produce efecte din momentul inregistrarii.

In cazul in care modificarile intervin in urma adoptarii unui act normativ sau a contractului colectiv de munca aplicabil se pot face decizii de modificare a c.i.m.