Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

O persoana poate avea doua contracte de munca la aceeasi unitate ?
- este angajatul unitatii pe durata nedeterminata , norma intreaga .Poate sa incheie al doilea, contract pe un post vacant temporar -exercitand o alta functie ?Primul CIM,se poate suspenda?
Multumesc!
nelapop, utilizator
Codul muncii art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
PRIMUL contract se poate suspenda? Persoana in cauza urmand sa lucreze pe postul temporar vacant...
Doreste sa -si pastreze locul de munca anterior ,sa revina la functi avuta ,dupa expirarea termenului ,postului vacant!
Este vorba despre sectorul privat sau bugetar?
Bugetar...
Fiind vorba despre sectorul bugetar, mai trebuie sa aveti in vedere urmatoarele :
- sa nu existe situatie de incompatibilitate

- postul sa nu fie blocat , chiar daca este vacant.