Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venitul agricol
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venitul agricol

Buna ziua ,
Persoanele fizice constituite intr-o societate agricola pe baza legii 36/1991 (asociere) trebuie sa plateasca impozit pe venitul agricol conform OUG125/2011 ???Persoanele care au terenul in arenda platesc acest impozit de 16% din venitul agricol net .Este valabil si pentru persoanele asociate conform legii 36/1991 ???
Persoana fizica, membra a societatii agricole, trebuie sa plateasca impozit pentru venitul net ce i s-a repartizat sub forma de profit al acesteia, corespunzator aportului pe care il are acolo.

Impozitul se va retine de catre societatea agricola si se va plati la bugetul de stat.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!!!!