Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre mostenitori

buna ziua,la deschiderea unei succesiuni daca legea spune caci sunt mostenitori doar descendentii directi de ce se imparte si sotului supravietuitor?cind au sotii supravituitori drepturi si cind nu?de ex daca vreau sa dezbat succesiune dupa tata si bunurile lui sunt mostenite de el de la parinti,mama are drepturi sau doar copiii care sunt considerati descendenti directi!?
Pentru ca Sotul supravietuitor este si el mostenitor rezervatar si el vine la mostenire in concurs cu orice clasa de mostenitori , clasele 1-4. Si el ca si descendentii si ascendentii privilegiati adica parintii defunctului este mostenitor rezervatar si sezinar. La mostenire intra toate bunurile defunctului indifferent daca sunt bunuri proprii, prin mostenire sau donatie sau achizitionate inaintea casatoriei cat si cota parte din bunurile comune. Nu confundati divortul cu succesiunea. La divort intra la partaj numai bunurile comune, nu si cele proprii ale sotilor, pe cand la succesiune intra toate bunurile care au apartinut defunctului.
Nu stiu ce lege ati citit dvs. dar Codul Civil spune ca mostenitori sunt sotul supravietuitor si descendentii, ascendentii, colateralii privilegiati si colateralii.

Sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs cu oricare din clase (descendenti, ascendenti,etc)
Alexandru Munteanu, Avocat
Probabil că a citit vechiul cod civil, fără modificările operate de Legea nr.319/1944 (legea privind drepturile sotului supravieţuitor)