Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionar unic ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionar unic ???

buna ziua. doresc sa infiintez un srl care va fi administrat de mine, stiu ca daca sunt actionar unic nu pot fi si angajat al firmei. care este procentul minim de actiuni ce poate fi detinut de un alt actionar pt ca eu sa pot fi angajat al firmei. mai exista o alta varianta ?
cat m-ar costa infiintarea unui srl si cat ar dura???
Potrivit l.31/1990 puteti fi salariat, chiar daca sunteti asociat unic. Reglementarea care este aplicabila in speta, e aceea a detinerii calitatii de administrator al unei societati cu raspundere limitata cand, administratorul poate avea contract individual de munca in cadrul acelei societati.
Costurile estimative sunt in jur de 1000 lei.
Doinita Stingaciu, Avocat
Puteti fi angajatul societatii al carui asociat unic sunteti dar va trebui sa numiti o alta persoana Administrator.
Puteti ceda o parte sociala unei alte persoane, la un capital social de 200 lei reprezinta 5%.
Un SRL se poate infiinta in 3 zile, taxele de constituire sunt in jur de 460 - 500 lei. Onorariu difera de la avocat la avocat.
multumesc pentru raspunsurile rapide.
sa inteleg ca pentru a fi administrator trebuie sa existe un al doilea actionar care sa detina minim 5% din actiuni?
Daca constituiti societatea cu un capital social de 1.000 lei poate avea si 1%.
pentru o cheltuiala minima va sfatuiesc sa incepeti cu un capital social de 200 lei, iar 5% dati unei alte persoane. Dumneavoastra veti fi numit prin act constitutiv administrator si apoi asociatul celalalt va semna ciontractul de munca