Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... mai multe firme, o persoana fizica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

mai multe firme, o persoana fizica

"O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata"

Buna ziua,
am si eu o intrebare, plecat de la articolul de mai sus. Eu am un srl (unde sunt asociat unic). Acum doresc sa infintez un al doilea srl. Inteleg ca nu pot fi asociat unic. Ce alternativa am in afara de sa pun pe cineva asociat unic si pe mine administrator ?
Multumesc mult.
Nu trebuie sa puneti pe altcineva asociat unic, ci doar sa aveti un asociat (fie si cu un procent f. mic din capitalul social), iar dvs. sa fiti si administrator.
Multumesc mult pentru raspunsul foarte rapid.
Acest lucru poate fi facut la chiar mai mult de 2 firme ? Sa ziceam ca doresc sa mai fac inca 3 srl-uri ?
Si pentru acel procent exista un minim ? Sau pot sa ii pun 1% din capitalul social si totul sa fie ok?

Multumesc
E ok 1%. Asa nu sunteti asociat unic.
Atat timp cat nu sunteti asociat unic, ci aveti si alti asociati, puteti infiinta cate srl-uri doriti.
Prin lege, capitalul social minim e de 200 lei, fiind alcatuit din 20 parti sociale, cu o valoare minima de 10 lei fiecare; in aceste conditii, puteti lua un asociat care sa detina o singura parte sociala, respectiv 5% din capitalul social; ca sa detina doar 1%, ar trebui ca valoarea capitalului social sa fie de 1000 lei.
Multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna.