Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actionar unic ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actionar unic ???

buna ziua. doresc sa infiintez un srl care va fi administrat de mine, stiu ca daca sunt actionar unic nu pot fi si angajat al firmei. care este procentul minim de actiuni ce poate fi detinut de un alt actionar pt ca eu sa pot fi angajat al firmei. mai exista o alta varianta ?
cat m-ar costa infiintarea unui srl si cat ar dura???
Intr-adevar puteti incepe cu un capital social de minim 200 lei. Nu este obligatoriu sa cedati 5% decat numai in cazul in care mai sunteti asociat unic la o alta societate. D-voastra in calitate de asociat unic si administrator al societatii comerciale, puteti incheia un contract individual de munca cu d-voastra ca si persoana fizica, putand semna contractul de munca si la angajat sila angajator, intervenind totusi o problema, si anume: veti plati odata impozitul pe dividente ca asociat unic, iar ca angajat veti plati lunar toate impozitele datorate atat ca angajat cat si ca angajator.