Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime ?

Buna tuturor,
Va rog sa ajutati . Am facut de curad la un client o decizie colectiva cu marirea sal. minim brut .
In mare, am marit sal celor cu minimul la st superioare,care ocupa functii cu cod cor 2 ( avand acum sal minim de 1200 lei).
Intrebarea mea este: Nu trebuia sa cuprinda si sporul de vechime aceasta marire ?
Precizez ca in CIM se specifica ca sporul de vechime este cuprins in salariu.

multumesc.
poate ma lamureste cineva daca este ok cum am procedat.
e o discutie interesanta.
nu sunt sigura dar cred ca in cei 1200 lei nu poate fi inclus si sporul de vechime, intrucat asta ar insemna ca un salariat cu 25 ani vechime sa aiba acelasi salar cu un salariat cu 2 ani vechime.
Avand in vedere ca in cim se specifica faptul ca salariu include si sporul de vechime, acesta cred ca ar fi trebuit trecut in acea decizie.
sadaka a scris:

Buna tuturor,
Va rog sa ajutati . Am facut de curad la un client o decizie colectiva cu marirea sal. minim brut .
In mare, am marit sal celor cu minimul la st superioare,care ocupa functii cu cod cor 2 ( avand acum sal minim de 1200 lei).
Intrebarea mea este: Nu trebuia sa cuprinda si sporul de vechime aceasta marire ?
Precizez ca in CIM se specifica ca sporul de vechime este cuprins in salariu.

multumesc.
poate ma lamureste cineva daca este ok cum am procedat.

In aceea decizie colectiva nu ati prins si sporul de vechime care trebuie acordat si care , conform CIM trebuia sa fie cuprins in salariu. Consider ca in acest caz trebuiau emise Acte aditionale la fiecare CIM in care sa se prevada salariul brut care contine si sporul de vechime. Se incheie acte aditionale individuale, deoarece sporul de vechime se acorda proportional cu perioada muncita, deci nu toti salariatii vor primii acelasi spor.
In situatia in care in c.i.m. este prevazut ca sporul de vechime este inclus in salariul de baza, trebuia stabilit acest salariu, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara.
Va rog sa-mi spuneti cum poate fi contestata urmatoarea decizie a angajatorului:
- sporul de vechime la data angajarii in aceasta firma ers de 5% pt 4.5 ani vechime cf cartii de munca
- in CIM se prevedea ca sporul de munca este inclus in salariu. La angajare am intrebat clar daca beneficiez de cei 5 % si mi s-a spus ca da.
- in contractul colectiv pe unitate prevederea e urmatoarea:
pt vechime de 3-5 ani sporul este de 5%
pt vechime de 5-10 ani sporul este de 10%, etc
iar sporul nu este inclus in salariu
- la implinirea celor 5 ani de vechime in munca am constatat ca sporul nu s-a marit de la 5% la 10 % si am intrebat de ce. Managerul de RU mi-a spus ca eu nu am dreptul pt ca este inclus in salariu si ca nu va mai creste de acum incolo.Acest caz este valabil pt alti colegi de-ai mei nagajti in ultimii 4-5 ani, pt cei vechi procentul se aplica cf grilei de mai sus.

Seful meu direct nu contesta decizia RU, deci nu am spirjinul lui; nu am cerut in scris acest raspuns, doar verbal (in aceeasi situatie fiind si un coleg de-la meu) si nu cred ca raspunsul scris va fi diferit de cel verbal chiar daca cererea mea va contine trimiteri la legi, etc.

Exista o alta cale de a obtine procentul de 10% inafara de actionarea in instanta, pe care evident ca nu o pot face fara a risca sa fiu data afara?
Sesizarea ITM se poate face fara a-mi specifica numele, astfel incat ITM-ul asa faca un control si sa verifice CIM-ul angajatilor veniti in ultimii 4-5 ani?

Multumesc,

Oana