Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere copil

Buna ziua,am si eu urmatoarea situatie pe care vreau sa mi-o lamuriti ,va rog:acum la sfarsitul lunii trebuie sa-mi fac dosarul pentru indemnizatia de cresterea copilului,eu am 85%din venit mai mare de 1200 ron si vreau sa ma intorc la serviciu dupa un an,dar as dori sa pot beneficia si de stimulentul de 500 roncum sa procedez:sa optez pe tru un ca sa iau si mai mult de 1200 ron sa ma intorc la 11 luni si pot sa beneficiez de 500 de ron pana implineste bebe 2 ani sau sa optez pentru 2 ani sa ma limitez la 1200 dar dupa un an cand ma intorc la serviciu sa am inca 500 ron la salariu?economic e mai avantajos in primul fel lamuriti-ma daca e si legal,va rog!multumesc!
1. Actuala legislatie spune ca daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul; 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. In aceste zile se va publica in M.O. legea de modificare a legislatiei privitoare la CCC si atunci vom sti mai bine ce varianta sa alegeti.