Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariului minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariului minim pe economie

exista posibilitatea ca angajatorul sa plateasca angajatilor doar salarul minim pe economie in perioada in care acestia se afla in somaj tehnic?
C odul muncii prevede la art. 53. - (1) Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75 % din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat.
(2) Pe durata intreruperii temporare prevazute la alin. (1) salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.In concluzie raspunsul la intrebare este nu, nu poate sa plateasca doar salariul minim pe economie
multumesc
in asa zisul somaj tehnic, salariatii primesc minim 75% din salariul de baza.
Pe perioada somajului tehnic se va plati 75% din salariul, ci nu salariul minim pe economie.