Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept de vizita minor; neplata pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept de vizita minor; neplata pensie

Buna seara as dori va spuna ca v-am scris de multe ori cu tot felul de probleme care dvs mi-ati raspuns la mesajele mele.Am avut cateva procese ca de un an ne tot judecam si nu rezolvam nimic din cate se vede.El anul trecut m-a dat in judecata ca sa ii fac adn la fata sa se convinga ca este fata lui s-a convins si judecatoarea i-a spus sa plateasca pensia alimentara eu mi-am urmat avocatul si l-am dat in judecata pentru pensia alimentara din urma si majorarea pensiei,dupa care sora lui este avocata si in acelasi dosar a bagat niste documente pentru drepturi comune.Plus ca el nu lucreaza la 34 de ani si nu va vrea sa se angajeze niciodata ca nu plateasca pensia alimentarea la copil el va trebui sa de de 4 ani penie si nu i-a platit nici un ban si nici nu a vizitat copilu in tot acesti ani.Judecatoarea nu il obliga la pensie aliimentara a spus ca de unde sa imi dea daca el nu lucreaza ar trebui sa ii oblige cu ceva.Plus ca el are 2 plangeri la politie si una la parchet chiar nu exista nici o lege pentru a il obliga la pensie alimentara?In font nu da pentru mine ca eu lucrez da pentru copilul lui si am avut proces si va spuneam ca sora lui este avocata si el vrea drepturi comune el nu a platit dar i s-au dat niste drepturi comune si cum timp de 6 luni sa vina sambata la domiciliul meu o ora sa o vada si dupa 6 luni sa ma duc eu acasa la el cu fata sa se obisnuiasca de vineri pana duminica eu nu voi duce dar pe fata i-o pot da dar daca nu se va obisnui fata la el acasa oare mi-o va da inapoi?Dar daca nu i-o dau la el acasa ce voi pati?Daca ma da iar in judecata pentru un program nou si nu ma voi prezenta ce se intampla primesc amenzii?Si cam ce suma?Ar putea sa vina cu politia la mine sa i-a copilu daca are ordin judecatoresc?Daca vine dupa 6 luni sa nu vina la mine doar dupa 6 luni sa i-a copilul si copilul nu il cunoaste binenteles ca va plange nu e asa?Si daca eu nu vreau sa vada copilul pana nu va plati pensia alimentara?Copilul are varsta de 5 ani va multumesc si sper sa imi raspundeti.
Cu privire la ceea ce numiţi drepturi comune, da, în prezent aşa spune legea, ca ambii părinţi să exercite în comun autoritatea părintească. Cu privire la pensie mai încercaţi să obţineţi o altă hotărâre în care să fie obligat la o sumă oricare ar fi aceea, dar nu îl puteţi obliga să muncească dacă nu vrea, nimeni nu îl poate obliga şi nici nu poate fi tras la răspundere ptr neplata pensiei dacă dovedeşte că nu are bani să o plătească. Ori aveţi răbdare să aşteptaţi să se responsabilizeze şi să se apuce de treabă, ori înţelegeţi că sunteţi pe cont propriu şi vă descurcaţi singură.
Cu privire la programul de vizită trebuie respectat, nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti constituie infracţiune. Încercaţi să mergeţi cu copilul însoţită şi de alte persoane, care să nu fie membrii de familie şi care să asiste la reacţia copilului în momentul în care îl veţi lasă la el. Declaraţii acestor persoane vă pot folosi la un eventual proces pe care vi.l recomand să îl porniţi ptr modificarea programului în cazul in care copilul nu reacţionează bine in prezenţa tatălui.
Eu cred ca aspecte pe care le invocati se preteaza solutionari prin mediere, drept pentru care va recomand sa apelati la un mediator.
Doamna draga, ati facut apel la sentinta asta?
1. Nimeni nu va poate garanta ca daca ia fata vineri si fata plange, o va aduce inapoi, nimeni nu-l poate obliga.
2.Daca nu-i dati fata sa o duca la el, inseamna nerespectarea unei hotarari judecatoresti si va poate face plangere la Politie, conf. art.307 alin.2 Cod Penal
3. Daca continuati sa nu-i dati fata, va poate cere executarea silita, ceea ce inseamna sa vina la Dvs. acasa cu executorul judecatoresc, cu Politia si cu Autoritatea Tutelara sa va ia fata.
Va trebui sa platiti si cheltuielile cu executarea, care sunt cam 1000 lei noi (10 milioane vechi) si fiindca Dvs. lucrati ca sa va intretineti copilul, au de unde retine acesti bani.
4.Pensia alimentara nu are nimic de-a face cu programul de vizita. Dreptul de vizita nu e conditionat de obligatia lui de a plati pensia alimentara.
5. Daca aveti autoritate parinteasca comuna, sa stiti ca nu puteti merge nicaieri in strainatate cu copilul fara aprobarea lui, data in fata notarului.
Martonze, utilizator
Va multumesc ca mi-ati raspuns dar eu ma gandeam sa nu vada copilul pana nu va plati pensia alimentara la copil pentru ca si el a semnata in fata instantei ca va plati 175 de lei pe luna si din urama de 3 ani 135 de lei si daca nu da un ban sa nu vada copilul ca acest copil nu il cunoaste ca tata deloc il cunoaste pe cel cu care sunt de 3 ani si a deschis ochii pe el si pana nu va plati sa nu fac nimic ce infractiuni se poate intampla cu mine?Daca nu il dau sa vada copilul poate sa il dea instanta lui?Eu tre sa mai am un proces in penal dar vom vedea cand va fi ca tre sa se duca avocatul meu la politie sa vada ce se intampla cu dosarul ca el este obligat sa plateasca dar poate sa i-a copilul si cu politia daca are ordin judecatoresc?Multumesc anticipat.
deci.. cum a zis si @ martonze, dreptul de vizita n-are a fac cu pensia, nu e conditionat dreptul de vizita de plata pensiei. Pt ca nu plateste pensie, ii puteti face plangeri penale una peste alta, sau / si va puteti duce la un executor judecatoresc sa incerce sa execute silit ce-o avea el... bunuri, venituri.
Daca nu respevcati hotararea , respectiv programul de vizita si taticul poate face acelasi lucru .. sa va faca plangere penala dupa ce executorul constata ca impiedicati repetat dreptul de vizita
A venit sa-si vada copilul sau doar va e teama c-o s-o faca ?