Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrerupere prescriere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrerupere prescriere sulta

Am de primit o sulta in urma unui partaj succesoral. De la data hotararii judecatoresti a trecut aproximativ 1 an si jumatate. Cum pot intrerupe termenul de prescriptie (care stiu ca este de 3 ani) ? Este necesar sa trimit prin notar o instiintare catre persoana care trebuie sa-mi dea sulta? De asemenea, cum pot sa fac ca la aceasta suma sa se calculeze si majorari ?
Multumesc anticipat!
Nu stiu de ce doriti sa intrerupeti prescriptia.

Pretindeti sulta cuvenita prin intermediul unui executor judecatoresc care va actualiza suma la cererea dvs.
Creanţa fiind anterioară intrării în vigoare a noului cod civil, prescripţia extinctivă a acesteia este supusă în continuare prevederilor Decretului nr.167/1958. O spune şi Legea nr.71/2011.

Iar D.167 dispune:

ART. 16
Prescriptia se intrerupe:
a) prin recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie, facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia.
In raporturile dintre organizatiile socialiste, recunoasterea nu intrerupe curgerea prescriptiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare in judecata ori de arbitrare, chiar daca cererea a fost introdusa la o instanta judecatoreasca, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act incepator de executare.
Prescriptia nu este intrerupta, daca s-a pronuntat incetarea procesului, daca cererea de chemare in judecata sau executare a fost respinsa, anulata sau daca s-a perimat, ori daca cel care a facut-o a renuntat la ea.