Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pt persoane aflate in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pt persoane aflate in concediu de crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua,
Ma aflu intr-o situatie speciala si pana acum nu am gasit niciun raspuns la problema mea: sunt in concediu de crestere copil pana la doi ani (nascut in pe 14 aprilie 2007) si sunt insarcinata din nou urmand sa nasc tot in luna aprilie, dar, 2009. Nu stiu cum trebuie sa procedez in continuare pentru a beneficia de toate drepturile legale impuse de o asemenea situatie. Ar trebui sa ma intorc la serviciu pentru a putea beneficia de concediul post natal (cele 42 de zile dupa nasterea copilului) dupa care sa solicit intrare in concediul de crestere copil pana la doi ani sau pot intra direct in acesta?
De asemenea nu mi-e clar care ar fi in aceasta situatie baza de calcul a indemnizatie pt crestere copil : cea avuta la primul copil (care s-a majorat incepand cu 1 ianuarie 2009) sau va avea alta valoare?
Va multumesc!
Pentru primul copil luati conform reglementarilor de atunci si pentru al doilea conform reglementarilor de acum.Chiar daca se suprapun, ele nu se exclud.
De acord, dar problema mea consta in gasirea modalitatii corecte de a rezolva aceasta situatie. Ca sa pot beneficia de concediul de crestere pana la 2 ani pt cel de-al doilea copil trebuie sa ma reintorc la serviciu fie si numai pt o zi inainte de nastere pt a putea sa intru dupa aceea in concediul de lauzie si apoi la expirarea celor 42 de zile obligatorii aferente acestuia sa solicit concediul pt crestere copil?
Revin cu intrebarea: sunt deci obligatorii cel 42 de zile de concediu postnatal(lauzie) pt a putea intra in concediul de crestere copil sau nu?
Multumesc!
berty a scris:

Buna ziua,
Ma aflu intr-o situatie speciala si pana acum nu am gasit niciun raspuns la problema mea: sunt in concediu de crestere copil pana la doi ani (nascut in pe 14 aprilie 2007) si sunt insarcinata din nou urmand sa nasc tot in luna aprilie, dar, 2009. Nu stiu cum trebuie sa procedez in continuare pentru a beneficia de toate drepturile legale impuse de o asemenea situatie. Ar trebui sa ma intorc la serviciu pentru a putea beneficia de concediul post natal (cele 42 de zile dupa nasterea copilului) dupa care sa solicit intrare in concediul de crestere copil pana la doi ani sau pot intra direct in acesta?
De asemenea nu mi-e clar care ar fi in aceasta situatie baza de calcul a indemnizatie pt crestere copil : cea avuta la primul copil (care s-a majorat incepand cu 1 ianuarie 2009) sau va avea alta valoare?

Buna, sunt in aceeasi situatie, as fi si eu foarte interesata de un raspuns ceva mai clar decat cel primit.
Multumesc anticipat!

Va multumesc!
Buna iza_corbu,

Vad ca nu ne mai raspunde nimeni la intrebarea noastra! Oare nu mai sunt si alte mamici in situatia noastra si ar vrea sa afle raspunsul la problema lor?
Daca da, le invit sa posteze si ele aici intrebarile lor, poate vom avea in final o lamurire!