Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... tbc si hipoacuzie bilaterala acuta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

tbc si hipoacuzie bilaterala acuta

daca nu-mi mai pot pastra locul de munca am o optiune de indemnizatie.
ma pot pensiona pe caz deboala?ce obligatii are medicul de intreprindere si cel de medicina munci. mentionez de la tbc organismul meu nu mai este acelasi (obosesc mai repede : la orice aerosoli tusesc instantaneu : racesc destul de repede.
cit despre urechi se agraveaza de la un an la altul;loculde munca nu mi sepoate schimba pt. ca nu sunt decit locuri de munca in conditii grele(zgomot)
va multumesc daca ma puteti ajuta
1. Puteti sa beneficiati de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist v-o da medicul de familie.
- Asadar incepeti cu o vizita la medicul de familie.