Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce declaratii fiscale are o firma neplatitoare de tva?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce declaratii fiscale are o firma neplatitoare de tva?

buna ziua
am o societate SRL, infiintata in 01.07.2012 , neplatitoare de TVA si nu am inregistrat pana acum nici macar o tranzactie de orice fel, nici macar cheltuielile cu infiintarea, deci este zero (0) totul. Ce declaratii trebuie sa depun pana la 25 Octombrie pentru iulie-Septembrie, daca nu am nici o activitate efectuata.
am inteles ca exista pana in 15 oct o declaratie referitoare la TVA incasat?
va multumesc tuturor de ajutor.
o zi buna

Declaratia se depune pana pe 25.10-obligativitatea depunerii este pt.platitorii de tva.
Faceti intai balanta la 30 septembrie 2012 cu toate veniturile si cheltuielile. Luati si extrasul de la banca de unde apar si acolo ceva cheltuieli cu comisioanele bancare si poate venituri din dobanzi.
Trebuie sa depuneti declaratia 100 cu impozitul pe profit corespunzator trimestrului III, pe zero. Completati si in registrul de evidenta fiscala calculul pentru trimestrul III 2012.
Termenul de depunere e pana pe 25 octombrie 2012. Declaratia o depuneti pe CD si in format tiparit , la chiseul de la finante.
george-neagu, moderator
ce declaratie de tva ?
Dvs ati scris :
"am o societate SRL, infiintata in 01.07.2012 , neplatitoare de TVA"
Nu aveti nici o treaba cu TVA ul...
Doar D100 pana pe 25.10.