Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... depasire 100.000 eura CA in cursul anului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

depasire 100.000 eura CA in cursul anului

Daca o microintreprindere depaseste 100.000 euro CA la sfarsitul lunii august 2008 cu ce data trebuie sa treaca la impozit pe profit 01.09.08 sau 01.10.08 (dupa inchiderea trimestrului) si pana la ce data trebuia sa depuna declaratia 010"Declaratie de mentiuni"?
Daca nu a depus-o inca (crezand ca trecerea la alt tip de impozit se face doar la inceputul unui an nou respectiv 2009) si tinand cont de faptul ca societatea a fost infiintata in martie 2008 si pana in prezent nu mai are amenzi sau avertismente si a platit impozitele intotdeauna in termen din pct de vedere legal poate primi amenda sau doar avertisment?
Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin. (2) si (3), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fara posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal.

De amenda nu cred ca scapati.Mai ales ca este f.clar ca si declaratia 100 este gresita.
multumesc pt raspuns .
Am fost la finante Cluj si am rezolvat Cei de acolo de la asistenta contribuabili au fost f de treaba (neasteptat chiar) si mi-au furnizat toate informatiile necesare si m-au invatat cum sa procedez. Postez mai jos procedura pe care am urmat-o asa cum m-au sfatuit ei poate aceste informatii sunt de ajutor si altora

Am depus decl 010 cu trecerea la impozit pe profit incepand cu 01.09.08, declaratie depusa cu intarziere lucru pt care am primit doar avertisment (pt ca era prima abatere). Declaratia 100 nu e asa de grav ca e gresita pt ca e depusa in termen si impozitul pe venit micro declarat e platit .Trebuie doar sa recalculez imp pe profit la 30.09.08 sa fac rectificativa la decl 100 pt septembrie iar imp pe venit platit se considera plata anticipata la imp pe profit . Apoi recalculez imp pe profit la 30.12.08 si avand in vedere ca in decl 100 din decembrie nu am declarat imp pe profit (ci doar imp pe venit micro care il stornez priin o declaratie rectificativa la decl 100 dec) va trebui sa inchid ex financiar 2008 si sa depun decl 101 cu imp pe profit si bilantul pana in 15.02.09.. In cazul in care la 30.09.08 imp pe profit calculat >imp pe venit microintreprindere declarat si achitat , diferenta de plata + majorarile calculate de finante se acopera dim imp pe venit micro decl la dec si achitat in ianuarie.
Apoi pt intreg anul 2008 situatia se clarifica in declaratia 101
ati avut noroc...La Bucuresti nu scapati fara o amenda.Bine ca s-a rezolvat.