Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

srl

srl nou infiintat cu activitate de comert trebuie sa se inregistreze la primarie si fisc daca deocamdata nu functioneaza sau numai dupa ce deschide punctul de lucru. Multumesc
Este deja inregistrat la fisc, deoarece are un cod fiscal. Chiar daca nu are inca activitate, va trebui sa depuneti declaratiile la termenele legale in conformitate cu legislatia in vigoare. Va sfatuiesc sa consultati un contabil autorizat.
sunt de acord,declaratiile la fisc le voi depune problema e ca un contabil zice ca trebuie in termen de o luna de la infiintare sa ma inregistrez la primarie si la fisc(pt ce odata ce nu am un punct de lucru,inca caut sa inchiriez)si altul zice ca nu e nevoie de inregistrare la primarie si fisc doar sa depun declaratile la fisc conform legi.
Aveti CUI emis de finante?
am CUI emis de ONRC
Acela este "Certificat de Inmatriculare" emis Registrul Comertului.
C.I.F.-ul (cod de inregistrare fiscala ) este emis de Directia de Finante. Pentru acesta nu ati depus actele?

Sunt doua notiuni diferite.