Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu probleme 2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu probleme 2

Tatal meu a decedat acum o luna suntem 3 frati si am crezut ca noi suntem mostenitorii lui pentru ca nu avea sotie,ci doar o prietena.Dupa inmormintare prietena tatalui nostru a luat toate actele tatalui nostru a inchis casa in care tatal nostru a locuit 11 ani si dus a fost in Baia Mare.dupa vreo 3 zile am vorbit cu ea si mi-a dat la telefonul ei pe un domn avocat fost prieten cu tatal meu,care mi-a comunicat ca tatal nostru nu avea pe nume nimic ca a vandut pt.intretinere.De aici rezulta ca nu putem deschide succesiunea dupa tatal nostru,mai ales ca actele lui au fost luate de fosta lui prietena?Mentionez ca intre timp am umblat 2 saptamini la o avocata ca sa aflam daca tatal nostru a avea pe nume casa in care traia pina la deces si el din banii lui a costruit-o pe terenul mamei sale.Terenul si o casa mica pe teren a mostenit tatal meu dupa mama lui,dupa ce s-a inteles cu surorile lui si le-a platit partea lor.Aceste acte au fost facute cu avocatul prieten al tatalui nostru acum citiva ani,si sora tatalui nostru a fost de fata .Acum insa avocatul spune ca tata a vindut pt.intretinere,dar noi fratii nu prea credem ca ar fi facut asa ceva,el avind pensie mare avea bani destui,nu-i placea deloc ca cineva sa aiba mila de el,chiar daca era bolnav,nu se lasa efectiv era un om activ.Acum noi cum sa aflam daca e adevarat ce zice avocatul penrtu ca toate actele lui tati sunt la fosta prietena a lui tati,iar ea nu ridica nici telefonul,nu o putem contacta,iar avocata noastra zice ca tatal nostru figureaza in satul in care a locuit pina la deces,cu 28 ari teren si casa pe numele lui,doar declarativ,caci acolo si-a platit impozitul ,dar la registrul agricol in oras,unde apartine acel sat numai figureaza cu casa si s-ar putea ca tatal nostru sa nu fi deschis succesiunea dupa mama lui in 2005 cand bunica a decedat.ce putem face ca sa aflam daca e adevarat ca tati a facut vinzare pt.intretinere ceea ce e de necrezut,era un om foarte mindru nu credem ca a facut asa ceva,dar daca totusi e asa cum putem ataca acel act,pt.ca avem martori ca nu trebuia intretinut avea bani multi si inca el o tinea cu bani pe prietena lui si nici nu avea grija de el caci tati nu ar fi lasat asa ceva nu suporta sa vada mila,si pe prietena asta a mintit-o ca nu o poate lua de sotie caci la catolici nu se casatoresc de 2 ori,si deja a fost casatorit de 2 ori o data cu mama mea,,din aceasta casatorie sunt eu si un frate,iar din a doua casnicie am un frate cu care ma inteleg de minune. si amindoua sotii al tatalui nostru au murit.,deci daca o iubea din toata inima pe aceasta fosta prietena putea sa se casatoreasca cu ea si acum avea drepturi si ea,dar cum nu a facut asa tatal nostru si plus ca a mintit-o in lagatura cu casnicia,noi credem ca nu a vrut sa aiba de a face cu averea lui,si de aceea credem ca ceva nu e in regula ca vor sa faca ceva ca sa nu fie a noastra casa lui tati.Suntem foarte ingrijorati,ce putem face,ne dati un sfat va rog?
pai trebuie intai sa ne lamuriti daca acea casa a apartinut si def.dvs mame si daca dupa mama dvs s-a dezbatut succesiunea.Daca nu s-a dezbatut, nu putea vinde fara toti mostenitorii si ma refer aici la dvs ca si copii. Daca cumva s-a dezbatut si dvs ati renuntat la mostenirea de pe urma mamei, atunci el putea sa vanda singur.
Cel mai bine este sa va interesati la Camera Notarilor din judetul dvs pentru a verifica daca exista vre-un contract de vanzare pe numele tatalui dvs.
1) o Plângere Penală la parchetul de pe lângă judecătoria locală împotriva prietenei tatălui dvs. care a luat pe nedrept actele tatălui dvs. expuse de dvs. mai sus ;
2) depuneţi o Cerere pt eliberare extras de Carte Funciară la O.J. de Cadastru de care aparţineţi.Mai indicat ar fi să solicitaţi aprobarea studierii la SALÃ a Cărţii Funciare a tatălui dvs.Studiaţi cu atenţie filele : A; B; C.Solicitaţi copie xerox de pe Cartea F. şi eventualele trebuinţe din filele mai înainte arătate.Cercetaţi cu atenţie şi eventuala dezbatere succesorală de la mama tatălui dvs.De aici veţi ştii adevărul şi veţi putea acţiona concret şi corect.
3) solicitaţi în acea plângere obligarea prietenei respective de a vă preda DE ÎNDATÃ : cheile casei, toate bunurile, actele SUSTRASE ABUZIV şi profitând de decesul tatălui dvs.Solicitaţi-i să dovedească cele afirmate de ea.Procuraţi martori, orice alte probe etc etc
3) numai un BUN avocat vă poate scoate din hăţisul descris mai sus ;
multumesc din toata inima,problema e ca nu stiu adresa acestei doamne doar numarul ei de telefon unde nu raspunde si adresa de e-mail mai stiu
nu stim nici asta daca tatal nostru a dezbatut succesiunea dupa mama lui,nu stim de unde trebuie aflat,nu am mai facut asa ceva,atit stiu ca casa a fost a mamei tatalui meu,caci mi-a spus sora tatalui meu
A.
pt postarea dvs. . . . ”15:50”,
a) dacă telefonul este cu ABONAMENT, e ca și rezolvată problema : arătați în Plângerea către parchet - pct. meu nr.1, răspuns din ”Luni, 15 Octombrie 2012, 15:45”, numele și prenumele ei, orice date ce le cunoașteți despre ea și parchetul va depune diligențele necesare pt aflarea identității, domiciliu etc ;
b) idem pt adresa de email.Bravo!
A nimerit ” orbul Brăila” dar organele abilitate și bine dotate găsirea respectivei persoane.
B.
pt. postarea dvs. . . . ”16:37” :
a) a se vedea pct. meu nr.2 din același răspuns către dvs.
La drum, ambiție și curaj ! Succes deplin !