avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună,am o nelămurire
Mama si tata au locuit într-un apartament moștenit de tată-l meu.Tata a decedat,mama a vândut apartamentul și a cumpărat o casă în care ne-am mutat,adică mama si fratele meu.
Casa a fost trecută doar pe numele mamei,fără să se facă succesiune după decesul tatălui meu.
Mama are o fică dintr-o altă căsătorie,problema este acu cum mama a decedat are drept de moștenitor sora?
Cel mai recent răspuns: petruionut , utilizator 18:22, 26 Ianuarie 2021
Da. Are drepturi egale cu dvs si cu fratele.
Interesant e cum a ajuns fostul imobil pe numele mamei, fără să fi fost dezbătută succesiunea după tata.
Apartamentul era trecut și pe numele mamei
Dacă a fost moștenit de tata, ce cauta mama in ecuatie?
Poate bunicii dvs le-au făcut acte părinților dvs, din timpul vieții. Ceea ce este cu totul altceva decât "moștenire".
Iar daca imobilul a fost bun comun, cum a ajuns după decesul tatălui, să fie exclusiv al mamei?
Da, cred că aveți dreptate,bunicii au făcut acte pe numele parinților mei.
După decesul tatei a vândut apartamentul si de acei bani a cumpărat actuala casă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune marcop marcop Buna ziua, supun atentiei dvs. urmatoarea speta, cu rugamintea de a-mi da un raspuns. In anul 1997 tatal meu a facut cerere de revendicare a 10 ha de teren ... (vezi toată discuția)
Succesiune loredana2009 loredana2009 Suntem 3 frati (majori), tata a murit la sfarsitul anului trecut vrem sa deschidem succesiunea. Dar TATA NU SI-A FACUT SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA PARINTILOR LUI, ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire ana_panait ana_panait Sunt intr-o situatie cam incurcata si nu stiu cum sa procedez. Exista 15.000m de teren pe un titlu de proprietate pe numele bunicului dinspre tata (decedat ... (vezi toată discuția)