Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună,am o nelămurire
Mama si tata au locuit într-un apartament moștenit de tată-l meu.Tata a decedat,mama a vândut apartamentul și a cumpărat o casă în care ne-am mutat,adică mama si fratele meu.
Casa a fost trecută doar pe numele mamei,fără să se facă succesiune după decesul tatălui meu.
Mama are o fică dintr-o altă căsătorie,problema este acu cum mama a decedat are drept de moștenitor sora?
Da. Are drepturi egale cu dvs si cu fratele.
Interesant e cum a ajuns fostul imobil pe numele mamei, fără să fi fost dezbătută succesiunea după tata.
Apartamentul era trecut și pe numele mamei
Dacă a fost moștenit de tata, ce cauta mama in ecuatie?
Poate bunicii dvs le-au făcut acte părinților dvs, din timpul vieții. Ceea ce este cu totul altceva decât "moștenire".
Iar daca imobilul a fost bun comun, cum a ajuns după decesul tatălui, să fie exclusiv al mamei?
Da, cred că aveți dreptate,bunicii au făcut acte pe numele parinților mei.
După decesul tatei a vândut apartamentul si de acei bani a cumpărat actuala casă.