Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu probleme

Buna ziua,am o problema si va rog daca se poate sa-mi raspundeti.Iata situatia in care ma aflu:tatal meu a decedat in 21.09.2012.si dupa inmormintare am fost invitati de catre prietena tatalui meu in casa in care a trait tata pina la deces,ca sa vorbim despre mostenire si pasii de urmat.mentionez tata a fost casatorit de 2 ori din prima casnicie m-am nascut eu si un frate,din a doua casnicie s-a nascut un baiat.Eu cu fratele din prima casnicie locuim in tara,iar fratele din a doua casnicie locuieste in Ungaria,fiind cetatean de multi ani.Trebuie sa mentionat ,ca tata nu s-a ocupat de noi ca un tata adevarat niciodata si cand am devenit major nici macar vizitele noastre nu i-au facut placere,intr-u cat mereu avea o prietena,iar acum vreo 5 ani ne-a spus ca vinde apartamentul lui si se muta in Ungaria.Eu nu l-am mai vizitat crezand ca locuieste in Ungaria insa intr-adevar si-a vindut apartamentul si a terminat constructia casei de pe terenul mamei sale.Avand un prieten avocat au facut toate actele ca surorile tatalui meu sa semneze ca partea bunicii sa-i revina tatalui meu in schimbul ingrijirii bunicii mele .Surorile tatalui meu au semnat,deci terenul si casa bunicii a intrat in posesia tatalui meu.Dupa ce a construit tata si totul a fost gata a murit bunica si a aparut in viata tatalui meu prietena,care ne -a invitat in casa tatalui meu dupa inmormintare.A vorbit cu noi frumos ca nu stie ce acte a lasat tatal nostru,ca si ea trebuie sa mearga la avocat si trebuie sa vindem casa tatalui meu si dupa ce se uita in actele tatalui meu ne va da de stire ce cale este de urmat.Am asteptat cateva zile cum nu s-a intimplat nimic am fost la avocata,si mi-a spus ca prietena tatalui meu nu are niciun drept in casa tatalui meu si sa-i cer cheia de la casa tatalui meu.Am sunat pe aceasta fosta prietena a tatalui si la telefon a intervenit avocatul care a fost prietenul tatalui meu si acum e avocatul acelei doamne,care era prietena tatalui meu si mi-a comunicat ca tatal meu niciodata nu a avut nimic pe nume si ca a vandut casa pentru intretinere.Daca nu era proprietar nu putea vinde dupa parerea mea,si daca asa a facut tatal meu,de ce prietena lui nu ne-a aratat acel contract de intretinere imediat dupa inmormintare?Cum am putea, afla daca e adevarat ce zice acaesta doamna impreuna cu avocatul ei?Caci daca nu e adevarat ce spune,ar trebui sa deschidem succesiunea,dar nu putem fara actele tatalui meu caci doamna a dus toate actele tatalui nostru la ea acasa,a inchis casa tatalui si a plecat.cum am putea afla ca avea tatal nostru pe nume casa in care a locuit?Ce putem face?Multumesc anticipat pentru raspuns
Ca sa stiti a cui e Casa, puteti cere un extras de informare de la Cartea Funciara sa vedeti cine apare proprietar si sa mergeti la Fisc sa vedeti cine trebuia sa plateasca impozitul adica cine e proprietar.de acolo trebuie sa incepeti dupa care trebuie dezbatuta succesiunea.
Multumesc pentru raspuns.
in primul rand un drum la un notar si sa dati o declaratie de acceptare a mostenirii ca sa nu aveti mai tarziu probleme in sensul ca sunteti straini de succesiune. dupa cum prezentati situatia nu cred ca va fi usor sa rezolvati amiabil problema.