Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare de drept

pentru o femeie care a lucrat 22 de ani in grupa a doua, nascuta la 03 iunie 1957, iese in martie 2013 la limita de varsta?
Daca indeplineste conditia de stagiu de 30 de ani si 9 luni,pentru a beneficia de reducerea cu 5 ani a varstei standard(60 si 9 luni).Da.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).Din cele postate rezulta 22 + 5 ani si 6 luni= 27 si 6 luni.
Asadar,daca anii de grupa sunt in procent de 100%,mai are nevoie(sau poate ii are deja)de 3 ani si 3 luni de stagiu,pentru asi deschide drepturile la pensie la limita de varsta la 55 de ani si 9 luni.
pai nu stiu sigur, cert e ca asa i s-a spus de la casa de pensii...ea este din 2000 pensionata pe caz de boala si pe decizie spune asa vechime: gr a 2-a: 23 de ani si 9 zile. si gr a 3-a,: 2 ani, 10 luni si 24 de zile. iar stagiu de cotizare are 35 de ani, 2 luni si o zi. asa scrie in decizia medicala
Potrivit celor postate indeplineste conditia de satgiu.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

Asadar limita de varsta la 55 de ani si 9 luni.