avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act autentic? care ar putea fi tariful?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act autentic? care ar putea fi tariful?

Buna ziua,
Sunt doi fii si tatal . Mama a murit in 2005. Au ramas in indiviziune nefacand succesiunea si doresc sa ramana asa. Insa printre altele a ramas dupa ea o actiune pe care doresc s-o vanda. Exista si o adeverinta de la Depozitarul Central din Bucuresti care ii certifica existenta. Stiu ca actele de dispozitie privind bunuri in indiviziune sunt supuse regulii unanimitatii. Acordul exista. Ce ar trebui sa facem astfel incat tatal sa vanda fara probleme respectiva actiune? Ce fel de act? La ce suma si/sau procent se ridica cheltuielile?

cu stima,
Cel mai recent răspuns: cosi1972 , utilizator 17:01, 18 Octombrie 2012
Trebuie dezbatuta succesiunea..asta trebuie! In plus si la bunul imobil daca doriti vreodata sa l vindeti trebuie facuta succesiunea dupa mama...nu e nicio regula a unanimitatii atat timp cat coproprietarul sau proprietarul este decedat.....un mort nu poate face acte intre vii....
cosi1972 a scris:

Ce ar trebui sa facem astfel incat tatal sa vanda fara probleme respectiva actiune? Ce fel de act? La ce suma si/sau procent se ridica cheltuielile?

cu stima,



Unul de succesiune. Se cheamă certificat de moştenitor. Nu-l faceţi dumneavoastră, ci notarul. Dumneavoastră trebuie doar să-l cereţi. Adică, să cereţi dezbaterea succesiunii şi eliberarea certificatului. Eventual, partajul prin atribuire asupra acţiunii. Costurile vi le comunică notarul.

După ce veţi avea certificatul, puteţi vinde acţiunea, chiar dacă aţi rămas în indiviziune, pe baza unei procuri dată unuia dintre coproprietari.

Mă gîndesc însă la costuri. N-o fi mai mare tariful pentru autentificarea procurii decît preţul acţiunii?

va multumesc. eroarea de rationament imi apartine. mi-e clar ce am de facut. daca obtinerea certificatelor de mostenitor ma costa mai mult decat banii oferiti pt actiune, mi-e teama ca nu voi initia demersuri..
cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mosteniri, succesiuni shimano shimano Buna seara, va rog daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns... parintii mei au decedat acum 9 ani tatal si respectiv 8 ani mama, pana in ... (vezi toată discuția)
Succesiune , se poate vinde un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori sabrina1980 sabrina1980 Buna seara , ar putea sa se vanda un imobil fara acordul unuia dintre mostenitori ex tata si sora vrea sa vanda eu nu , o pot face fara mine ? (mama find ... (vezi toată discuția)
Obtinere certificat de mostenitor eec eec Buna ziua, Va rog as dori sa va intreb cum pot obtine cerificatul de mostenitor dupa tatal meu mort din 26.06.2013.Mentionez ca mai am o sora si mama mea care ... (vezi toată discuția)