Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CONCEDIU MEDICAL

Buna ziua, as dori daca se poate sa imi spuneti ce se intampla daca nu se intregistreaza in contabilitate concediul medical,exemplu 10 zile de concediu?Va rog sa imi raspundeti este urgent!
Buna seara, pentru un raspuns corect adaugati si motvul acestei intentii, dar si cine pune aceasta intrebare, angajatul sau angajatorul?
Este foarte inportant ceea ce va intreb, eu cred ca daca aveti motive bine intemeiate trebuie in primul rand sa restituiti certificatul unitatii emitente pentru a fi anulat.
Buna multumesc de raspuns, angajatorul intreaba?Exista sanctiuni in aceasta privinta?
Buna seara "angajatorule", asteptam in primul rand sa relatati motivul intentiei de a nu inregistra acel certificat medical, pentru ca, daca este vorba de un refuz atunci eu cred ca va aflati intr-un conlict cu salariatul si veti pierde in instantele de judecata.
Puneti o intrebare destul de complicata, va rezumati la prea putine amanunte si nu veti primi un raspuns care sa va multumeasca.
Eu va sfatuiesc sa consultati un jurist din domeniul jurisdictiei muncii.
Parerea mea este ca salariatul care s-a aflat in incapacitate temporara de munca avand certificat medical pentru o anumita perioada, dupa care mai primeste unul in prelungire si considera ca s-a refacut, dorind sa inceapa activitatea, returneaza certificatul unitatii emitente pentru a fi anulat prin propria vointa.
Am avut un astfel de caz, de aceea am luat initiativa de a va sfatui, dar initiativa a apartinut salariatului pentru ca a considerat ca s-a refacut si nu dorea sa-i mai fie diminuat venitul avand in vedere ca procentul luat in calcul era 75 % din veniturile salariale si omul avea rate la banci.
Imi cer scuze, din cauza oboselii am mancat o litera si vreau sa ma corectez :"cred ca va aflati intr-un conflict cu salariatul".
Va multumesc de raspunsuri!Va doresc o zi frumoasa!