Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua, as vrea sa stiu daca beneficiez de indemnizatia de 85% din veniturile realizate, daca m-am angajat pentru prima oara insarcinata la 6 luni.(Nu am 12 luni de munca). In acelasi timp sunt si masteranda. Ce indemnizatie voi primi?
1. Daca inainte de a va angaja erati studenta la masterat, la zi, veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza adunand veniturile nete provenite din salarii, indemnizatii de aventuale concedii medicale si indemnizatie de concediu de maternitate iar suma se imparte la 12.
- Oricum indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei.