Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordine de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordine de compensare

Vreau sa stiu daca pot initia o compensare pentru o valoare totala mai mare de 10'000Ron (mai multe facturi, fiecare sub 10'000Ron) fara sa fie necesara transmiterea datelor la Serviciul de Compensare.
In cazul in care scadenta facturilor este depasita cu mai mult de 30 zile este obligatoriu sa compensezi prin ei toate facturile?
Aceasta valoare de 10'000Ron se refera la valoarea totala a facturilor sau este valabila doar in cazul in care o singura factura depaseste 10'000Ron?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
[ link extern ] /
[ link extern ]

In cazul restantelor care depasesc 10000 lei si sunt mai vechi de 30 de zile, compensarea se va realiza, conform Regulamentului, doar pe baza formularelor tipizate si numai prin intermediul Serviciului de Compensare din cadrul I.M.I.

Pentru facturile mai noi de 30 de zile si cu o valoare mai mica de 10000 lei, contribuabilii pot realiza compensarea in mod direct, fara a fi obligati sa intre in sistemul de compensare stabilit de Regulament. Compensarea trebuie realizata numai pe baza formularelor tipizate.

www.avocatnet.ro/content/art...

Pentru facturi mai vechi de 30 zile care nu depasesc 10'000 Ron pot realiza compensarea in mod direct?
"in cazul restantelor care depasesc 10000 lei si sunt mai vechi de 30 de zile" pentru oricare dintre cele doua situatii (luata individual) compensarea se realizeaza prin Serviciul de Compensare sau este suficienta numai una ca sa nu mai poata fi realizata compensarea directa intre societati?

Pentru facturile mai vechi de 30 zile care nu depasesc 10000 lei puteti realiza compensarea in mod direct.
Pentru suma reprezentând contravaloarea facturilor mai mici de 100 milioane lei, inclusiv compensarea reciprocă între contribuabili, persoane juridice, se poate efectua şi în afara cadrului instituţional creat de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 77/1999, dar pe baza aceloraşi formulare.