avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urgent.raspunde curierul chitanta nesemnata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urgent.raspunde curierul chitanta nesemnata?

buna ziua.
am trimis un colet prin curier unei persoane
acea persoana si-a pierdut telefonul exact in ziua in care a sunat curierul,si a raspuns persoana care la gasit.

gasitorul a fost anuntat ca are un colet la curier,fara ramburs,si la ridicat fara buletin din gara.apoi probabiil a aruncat cartela.

valoarea coletului e de 3500 ron,plata a fost facuta inainte.
persoanei care a ridicat caloetul nu i sa cerut buletin si nici un fel de date,si nici nu a fost pus sa semneze.

cum imi recuperez bunu?raspunde firma de curierat?
e am mai ridicat colete si trebuie cnp-ul si semnatura.asa ceva nu am mai vazut.
Cel mai recent răspuns: derb , utilizator 09:25, 20 Octombrie 2012
asa am facut in decursul zilei de ieri.
firma a refuzat sa imi plateasca orice fel de prejudiciu.

politia imi spune ca persoana si-a pierdut intentionat telefonul si ca nu are ce sa faca,ca e foarte greu de gasit persoana care a ridicat coletul.

ce ma sfatuiti.sa incerc in penal prinderea infractorului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit teapa! skullkid skullkid Buna ziua! Am o problema si-anume: Am trimis cuiva o un bun de aprox 700 ron. Destinatarul trebuia sa imi trimita alt bun cam in aceeasi valoare dar... Eu am ... (vezi toată discuția)
Colet retinut de politie(de la firma de curier) darkynok darkynok In data de 14 luna aceasta am trimis un colet in alt oras unei persoane intalnite pe okazii.ro (un telefon cu valoare de 500euro) printr-o firma de curierat cu ... (vezi toată discuția)
Am comandat online dupa un site robertolo robertolo Buna ziua, Am comandat online un ceas dupa un site. Produsul s-a dovedit a fi un fake, numai ca l-am primit prin curier dupa numele unei persoane fizice, ... (vezi toată discuția)