Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urgent.raspunde curierul chitanta nesemnata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urgent.raspunde curierul chitanta nesemnata?

buna ziua.
am trimis un colet prin curier unei persoane
acea persoana si-a pierdut telefonul exact in ziua in care a sunat curierul,si a raspuns persoana care la gasit.

gasitorul a fost anuntat ca are un colet la curier,fara ramburs,si la ridicat fara buletin din gara.apoi probabiil a aruncat cartela.

valoarea coletului e de 3500 ron,plata a fost facuta inainte.
persoanei care a ridicat caloetul nu i sa cerut buletin si nici un fel de date,si nici nu a fost pus sa semneze.

cum imi recuperez bunu?raspunde firma de curierat?
e am mai ridicat colete si trebuie cnp-ul si semnatura.asa ceva nu am mai vazut.
asa am facut in decursul zilei de ieri.
firma a refuzat sa imi plateasca orice fel de prejudiciu.

politia imi spune ca persoana si-a pierdut intentionat telefonul si ca nu are ce sa faca,ca e foarte greu de gasit persoana care a ridicat coletul.

ce ma sfatuiti.sa incerc in penal prinderea infractorului?