Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Documente materiale revandute
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Documente materiale revandute

Avem urmatoarea situatie:
Firma B, din Romania, inregistrata in scopuri de TVA este cumparator - revanzator de materiale constructii. Achizitioneaza materiale de la firma A, pe care le revinde, mai departe, catre firma C, fara ca aceste materiale sa treaca prin depozitele lui B. Transportul este efectuat de A direct catre C, cu masinile lui A.
A, transmite lui B, cu care are incheiat contractul de achizitie, facturi centralizatoare, insotite de avize de expeditie. B, emite mai departe, in baza facturilor primite de la A, facturi centralizatoare catre C.
Firma B, trebuie sa mai intocmeasca avize de expeditie catre firma C, ca anexa la facturile cetralizatoare, in conditiile in care transportul este facut de A direct la C?
Firma B mai intormeste NIR pentru materialele revandute daca acestea nu intra in depozitele sale, ci ajung direct de la A la C?
Care este monografia contabila pentru aceasta operatiune de tranzit?
Firmele A, B si C sunt toate din Romania, ele fiind inregistrate in scopuri de TVA.
Sigur ca da, pentru ca firma A, nu poate emite avize catre firma C. Intocmiti NIR, pentru a putea apoi sa scadeti gestiunea in baza facturilor emise catre C.

Monografie:
Firma A:
411=707
411=704/708
411=4427

Firma B
3028=401
624=401
4426=401

Vanzarea marfurilor si transportul se inregistreaza ca la firma A, dar probabil cu un pret mai mare.

Pentru C, la fel ca la B intrarea materialelor.