Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul Muncii - Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul Muncii - Concediu Medical

Buna ziua , lucrez de 1 luna la o firma .. din pacate am avut un accident si am avut nevoie de concediu medical . Am primit concediu medical 7 zile , toate bune si frumoase . Acum am o problema cu angajatorul meu , deoarece imi spune ca nu ma plateste daca nu am m-ai lucrat undeva :) Exista un temei legal in legatura cu ce spune ? Daca mi-ati spune si o lege care sa fie in favoarea mea ar fi grozav . Va multumesc , o zi placuta !
Este posibil ca angajatorul sa aiba dreptate.

Art. 7 din OUG 158/2005:

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Daca ati mai lucrat in alta parte, trebuie sa aduceti o adeverinta de la fostul angajator cu veniturile realizate pentru stabilirea dreptului la concediu si indemnizatie pentru concediu medical, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA pentru care dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca nu este conditionat de realizarea stagiului de cotizare.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Poate ati fost inainte de angajare intr-una din situatiile de mai jos:
Art. 8 din OUG nr.158/2005:
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se
constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator
sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de
muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj.
b) *** Abrogată
c) *** Abrogată
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele
în care asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă
de urgenţă.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi
perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata
normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2
ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare,
respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor
persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(4) Perioadele prevăzute la alin. (2) şi (3) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în
aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înţelesul prevederilor prezentei
ordonanţe de urgenţă.