avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul Muncii - Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul Muncii - Concediu Medical

Buna ziua , lucrez de 1 luna la o firma .. din pacate am avut un accident si am avut nevoie de concediu medical . Am primit concediu medical 7 zile , toate bune si frumoase . Acum am o problema cu angajatorul meu , deoarece imi spune ca nu ma plateste daca nu am m-ai lucrat undeva :) Exista un temei legal in legatura cu ce spune ? Daca mi-ati spune si o lege care sa fie in favoarea mea ar fi grozav . Va multumesc , o zi placuta !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:58, 19 Octombrie 2012
Este posibil ca angajatorul sa aiba dreptate.

Art. 7 din OUG 158/2005:

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Daca ati mai lucrat in alta parte, trebuie sa aduceti o adeverinta de la fostul angajator cu veniturile realizate pentru stabilirea dreptului la concediu si indemnizatie pentru concediu medical, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA pentru care dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca nu este conditionat de realizarea stagiului de cotizare.
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Poate ati fost inainte de angajare intr-una din situatiile de mai jos:
Art. 8 din OUG nr.158/2005:
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se
constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator
sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de
muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj.
b) *** Abrogată
c) *** Abrogată
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele
în care asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă
de urgenţă.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi
perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata
normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2
ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare,
respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor
persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(4) Perioadele prevăzute la alin. (2) şi (3) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă în
aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare în înţelesul prevederilor prezentei
ordonanţe de urgenţă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de concediu medical daca sunt angajat doar de 2 zile? mircea1987 mircea1987 Sunt angajat din 27 martie 2015 si in urma cu 2 zile am avut un accident in urma caruia nu pot sa lucrez. Medicul de familie mi-a spus ca nu poate sa-mi acorde ... (vezi toată discuția)
Stagiu minim de cotizare cm 2016 emaio emaio Buna ziua. As dori sa stiu daca stagiul minim de cotizare pentru calculul unui concediu medical este 6 luni sau se ia in calcul doar o luna realizata in ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical Popescu Lorena Popescu Lorena Buna ziua, pot calcula un concediu medical incepand cu data de 20.12.2016 unui salariat care este angajat din 15.11.2016 si care nu a mai lucrat pana ... (vezi toată discuția)