Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu a platit impozite pentru apartament inchiriat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu a platit impozite pentru apartament inchiriat

Daca cineva nu a platit impozite pentru apartamentul care a inchiriat-o, se poate primi si amenda, sau numai amenda de la fisc?
Va referiti la impozitul pe venitul obtinut din inchirierea spatiului respectiv?
Da exact. Primeste si amenda de la politie?
mihai987, utilizator
Neplata impozitelor aferente sumelor obtinute din inchirierea locuintelor este considerata a fi evaziune fiscala si este pedepsita prin lege, amenzile fiind cuprinse intre 50 si 1500 RON.

Se calculeaza penalitati pentru neplata, se pedepseste prin lege cu amenzi cuprinse intre 500 si 1500 de lei si este considerata evaziune fiscala ca si infractiune.

Edit later:

Pentru colegii moderatori:

Rog stergeti raspunsul meu. Am raspuns in acelasi timp cu Ynocentta si raspunsul este aproape identic.
Multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc, dar 1500 nu este mult. Nu platesti de exemplu 10 ani si primesti numai 1500?