avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu a platit impozite pentru apartament inchiriat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu a platit impozite pentru apartament inchiriat

Daca cineva nu a platit impozite pentru apartamentul care a inchiriat-o, se poate primi si amenda, sau numai amenda de la fisc?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 11:14, 20 Octombrie 2012
Va referiti la impozitul pe venitul obtinut din inchirierea spatiului respectiv?
Da exact. Primeste si amenda de la politie?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Octombrie 2012
mihai987, utilizator
Neplata impozitelor aferente sumelor obtinute din inchirierea locuintelor este considerata a fi evaziune fiscala si este pedepsita prin lege, amenzile fiind cuprinse intre 50 si 1500 RON.



Se calculeaza penalitati pentru neplata, se pedepseste prin lege cu amenzi cuprinse intre 500 si 1500 de lei si este considerata evaziune fiscala ca si infractiune.

Edit later:

Pentru colegii moderatori:

Rog stergeti raspunsul meu. Am raspuns in acelasi timp cu Ynocentta si raspunsul este aproape identic.
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc, dar 1500 nu este mult. Nu platesti de exemplu 10 ani si primesti numai 1500?

Alte discuții în legătură

Incadrare incorecta impozit pe venit/impozit pe profit - evaziune? roland81 roland81 Stimati juristi/avocati, Am sa va prezint in cele ce urmeaza situatia in care ma aflu solicitand astfel cat mai multe opinii pertinente care sa ma ajute sa ... (vezi toată discuția)
Evaziune fiscala doru_d74 doru_d74 Buna...Nedeclararea si automat neplata, la termen, a impozitului pe venituri din cedarea folosintei bunurilor, inchirierea unui imobil catre o persoana fizica, ... (vezi toată discuția)
Constituie caz de evaziune fiscala? roland81 roland81 Stimati juristi/avocati, Am sa va prezint in cele ce urmeaza situatia in care ma aflu solicitand astfel cat mai multe opinii pertinente care sa ma ajute sa ... (vezi toată discuția)