Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... EVAZIUNE FISCALA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

EVAZIUNE FISCALA

Buna...Nedeclararea si automat neplata, la termen, a impozitului pe venituri din cedarea folosintei bunurilor, inchirierea unui imobil catre o persoana fizica, poate fi considerata evaziune fiscala...Speta este urmatoarea:
Proprietarul prezinta , de buna voie, la AFP, astazi, un contract de inchiriere incheiat in urma cu doi ani. Plateste amenda, impozitul datorat pentru perioada respectiva si dobinzi si penalitati pentru impozitul neplatit la timp. Intrebarea este ce risca:
- cazier fiscal;
- cercetare pentru evaziune fiscala;
Fac precizarea ca inregistrarea contractului se face la initiativa proprietarului bunului in toata povestea fiscul neintervenind.
doru_d74, utilizator
Nu mai risca nimic, a fost deja sanctionat pentru neplata la timp a impozitului, respectiv, dupa cum afirmati, a platit dobanzi si penalitati de intarziere. Mai mult de atat a fost initiativa contribuabilului de a intra in legalitate.
Binenteles ca inspectorii fiscali ameninta pe proprietar cu deschiderea unui dosar de evaziune si cu posibilitatea de a inscrie acest lucru (oare partea cu amenda) in cazierul fiscal. Eu cred ca le este lor lene sa incaseze niste bani si sa calculeze dobinzile si penalitatile la suma respectiva. Eh trebuie sa munceasca si asta nu le place...
doru_d74, utilizator
Consider ca organul fiscal are lucruri mai serioase de facut decat sa initieze un dosar penal pentru un biet proprietar care nu a stiut sau a uitat ca trebuie sa isi inregistreze contractul de inchiriere la fisc si care, mai mult de atat, vrea din proprie initiativa sa-si plateasca impozitul, penalitatile si ce o mai fi.