Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Daca ajuti o persoana cu handicap,faci rau?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Daca ajuti o persoana cu handicap,faci rau?

Am un vecin cu handicap,care este abuzat de familie,atat psihic cat si fizic.Zilnic i se administreaza cate o corectie din diferite motive.Am sesizat primaria care,a discutat cu familia in cauza.Problema este ca,acum au o problema cu mine,ma jignesc,ma apostrofeaza.Ce ar trebui sa fac?
Raspunsurile vor fi diferite
Moral este sa staruiti in interesul pentru ca persoana cu dizabilitati sa nu fie supusa suplimentar suferintelor medicale si unor suferinte generate de comportamentul si atitudinea apartinatorilor
Fata de apartinatori este de preferat sa prezentati o atitudine de intelegere si neacordare de ocazii pentru discutii neprincipiale ce pot degenera in situatii neplacute
Cu apartinatorii au mai discutat si alte persoane,in sensul ca ,sa nu-l mai bata pe bietul om.Problema este ca,de cate ori acestia consuma alcool,si asta se intampla destul de des,il bat.Societatea in care traim este neaparat nevoie sa fie nepasatoare?
Trista situtie pentru persoana in cauza
Aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul specializat de protectie sociala din cadrul primariei despre comportamentul si atitudinea apartinatorilor