Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vanzari produse prin internet
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vanzari produse prin internet

Buna, doresc sa stiu daca e legal sa vand produse pe internet prin intermediul forum-urilor si site-urilor specializate precum okazii.ro ca si persoana fizica.

Iar prin produse ma refer la produse ceva mai deosebite, cum ar fi prezervativele. Ideea e ca detin o cantitate foarte mare din aceste produse in cutii sigilate si doresc sa le vand asa pur si simplu. Nu detin nici o hartie sau vreun act pe acele produse.

Pot sa le vand fara sa intru in conflict cu legea?
terminus1, utilizator
Or fi expirate.:rolleyes: Ca au si acestea termen de garantie. Dvs. cum garantati calitatea marfurilor pe care le distribuiti?:D

Legea 365/2002 privind comertul electronic precizeaza ca pentru a face comert in mediul virtual este obligatorie postarea in website (magazin online) a datelor de inregistrare de la Registrul Comertului, in caz contrar se va considera ca fiind contraventie.
Astfel pentru a face comert electronic o persoana fizica are nevoie de o inregistrare prealabila la Registrul Comertului.
Nu sunt expirate, termenul de garantie este marcat pe firecare produs in parte. Deci sa inteleg ca daca o persoana fizica fara inregistrare la registul comertului, care isi pune telefonul la vanzare de exemplu pe site-ul de licitatii okazii savarseste o contraventie?
terminus1, utilizator
Da, obtineti un venit ilicit....pe langa multe altele
Dvs. doriti sa vindeti un stoc de prezervative. Provenienta acestora :confused:? Stiu ca nu voi primi raspuns la aceasta intrebare, insa este ceea ce ar trebui sa va dea de gandit in primul rand Dvs.

Obtinerea unor venituri fara a avea o baza legala si fara plata contributiilor aferente acestora constituie infractiune in Romania. Se numeste evaziune fiscala.
Mai inainte de toate, pentru a vinde trebuie sa fiti in masura sa faceti dovada ca ceea ce comercializati se afla de drept in patrimoniul dumneavoastra. Si acel cineva care isi vinde telefonul are o factura emisa pe numele sau, un certificat de garantie emis pe numele sau, documente care atesta ca este proprietarul bunului pe care il vinde.
In conditiile in care o persoana comercilizeaza un bun, in mod izolat, intamplator, nu se cheama ca desfasoara o activitate comerciala generatoare de venituri, insa in momentul in care aceasta activitate este periodica si genereaza venituri in mod periodic este necesar sa indepliniti conditiile legale in acest sens.