Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Taxe si impozite pentru vanzarea pe okazii.ro
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Taxe si impozite pentru vanzarea pe okazii.ro

Avand in vedere ca la vanzarea pe Okazii siteul percepe un comision de 2.8% din pretul de vanzare (+24% TVA din acest impozit), se deduce ceva din plata impozitului daca vand ca persoana juridica?
Pentru astfel de activitate (vanzarea de produse pe okazii.ro) ce este recomandat, PFA, II sau SRL? Am inteles ca se poate sa vand in continuare ca persoana fizica si doar sa declar la registrul comertului, dar eu am nevoide de acte de persoana juridica pentru ca am avut cazuri in care aveam nevoie de o firma cu cod EORI pentru a ridica coletul.
Comisionul se deduce.

Nu cred ca este strict obligatoriu sa aveti constituita o societate comerciala.
Insa aveti obligatia de plata a impozitului catre stat.
activitatea de comart/ vanzare de diferite produse pe site Okazii este lagala? presupune respectatea unor obligatii gen taxe catre stat, declararea veniturilor, o evidenta sau contabilitate primara? multumesc pt raspuns.