Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pfa

buna ziua sunt pfa cu cod caen 0149 cresterea albinelor. Pe data de 15.11.2012 imi expira contractul de munca. Pot sa intru in somaj cu acest cod caen?
Unde sunteti angajata?
muncitor pe perioada determinata la primarie
Puteti beneficia de somaj atata timp cat din PFA obtineti venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta in vigoare.

Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca prevede:
Art. 34. (1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

multumesc