avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... SENTINTA DEFINITIVA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

SENTINTA DEFINITIVA

BUNA ZIUA.A-si dorii daca se poate, sa ne explicati ce implica aceasta sentinta pt. sotul meu.Am inteles ca recursul a fost respins dar nu inteleg ce prevede articolul mai jos mentionat.
Solutie: În baza art. 385 ind.15 pct. 1 lit.b) C. proc. pen. respinge ca nefondate recursurile declarate de părţile civile V.A.L., V.L.A. şi V.A.L. şi asigurătorul de răspundere civilă S.C. A. R. A. V. I. G. S.A. împotriva sentinţei penale nr. 1106 din 25 aprilie 2012 pronunţată de Judecătoria Arad în dosarul nr. 19677/55/2011 din 14.12.2011. În temeiul art. 192 alin. 2 C. proc.pen. obligă pe fiecare din cei 4 recurenţi la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs. DEFINITIVÃ.
VA MULTUMESC .
Cel mai recent răspuns: Robert Silbermann , Avocat 13:45, 21 Octombrie 2012
a rămas valabilă sentinţa penală nr. 1106 din 25 aprilie 2012 pronunţată de Judecătoria Arad în dosarul nr. 19677/55/2011 din 14.12.2011.Studiați ci TOATÃ atenția conținutul acelei sentințe.

Intr-adevar, hotararea pronuntata de prima instanta a ramas neschimbata.
Ceea ce a hotarat prima instanta constituie hotararea definitiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarari care nu pot fi atacate cu apel cod penal 1968 Xulescu01 Xulescu01 Am rugamintea daca ma poate lamuri cineva intr-o problema: Ce hotarari nu puteau fi atacate cu apel pe vechiul cod de procedura penala? Intreb asta deoarece ... (vezi toată discuția)
Recurs admis la revizuire ce urmeaza? darisdinu darisdinu decizia penală nr. 2276 - În temeiul art. 385 ind. 15 pct. 2 lit. c C.p.p., rap. la art. 385 ind. 6 al. 3 C.p.p., admite recursul declarat de recurentul - ... (vezi toată discuția)
Mai exista cai de atac in urma casarii unei hotarari si rejudecarii ei ? desirelia75 desirelia75 Solutie: În baza art. 385/15 pct. 2 lit . d Cod proc.pen: Admite ca fondat recursul declarat de inculpatul x împotriva sentinţei penale y pronunţată de ... (vezi toată discuția)