Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie informala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie informala

buna ziua,

intentioonez crearea unei asociatii informale. evit o asociatie formala (asociatie, fundatie) pentru a scapa de bataile de cap cu contabilitatea.

care sunt pasii necesari pentru a putea avea reprezentativitate in raport cu institutiile statului in aceasta forma de asociere?

multumesc frumos
Aveti impresia ca la ONG sau la o astfel de asociatie nu se tine evidenta contabila, ca nu se depun bilanturi? Va inselati.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc de precizare, insa nu ma intereseaza crearea unei asociatii cu personalitate juridica, ci a uneia informale.
Modelul urmat de mine este ceea ce poate face oricine are un proiect cel puţin, pe care vrea să-l dezvolte ulterior, fără probleme fiscale dar ... şi fără susţinere financiară.

Ca să te poţi orienta puţin poţi accesa link-ul către proiectul meu -
[ link extern ] /

Am postat răspunsul meu pe acest site fiindcă sincer mă interesează şi pe mine o formă legală de susţinere financiară, după 7 ani de VOLUNTARIAT!
Asociaţia are "UN SINGUR MEMBRU" până în prezent dar sunt în curs de stabilire a unei strategii de cooptare a cel puţin 2-3 voluntari. Speranţa este ca totuşi finalitatea acestui proiect să se concretizeze în transformarea Asociaţiei Informale în una formală - cu toate consecinţele care decurg din aceasta.

Un alt mare proiect în care m-am implicat pe parcursul acestui an este următorul:
[ link extern ] ,
proiect în care doar în ultimele luni FIGUREZ ca angajat (2 ore / zi plată - 12-15 ore muncă), urmând ca de anul viitor să trec la JUMÃTATE DE NORMÃ , dacă nu UNA ÎNTREAGÃ.

Depinde de fiecare din noi dacă acceptă sau nu provocarea ªI CONDIŢIILE.

Urez echipei avocat.net şi utilizatorilor acestui serviciu,

"SÃRBÃTORI FERICITE, UN AN NOU CU SÃNÃTATE, ªI DACÃ NU REUªIM ÎN NOUL AN SÃ CREªTEM, CEL PUŢIN SÃ NU SCÃDEM!

Director Executiv Asociaţia Worksip Protekted - UNIREA - Radu Ignat
RaduIgnat, utilizator
Pentru stolo123: E adevarat ca, la prima vedere, reunindu-va mai multi intr-un grup informal, scapati de foarte multe batai de cap dar e posibil ca sa nu prea va bage in seama respectivele autoritati. Si asa, ca asociatie juridica legal constituita(ong), de abia veti reusi se va impuneti in fata autoritatilor pentru ca, cu toate ca au prin lege obligatia sa adopte anumite principii de transparenta decizionala, ele de foarte multe ori ocolesc aplicarea acestor practici. Si nu veti putea atrage nici fonduri din sponsorizari si nici 2%.