Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot recupera taxa auto platita in 2007?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot recupera taxa auto platita in 2007?

Buna ziua,

In octombrie 2007 am achizitionat un autoturism VW Golf, fabricat in 2001, norma de poluare Euro 4, pentru care am achitat taxa de prima inmatriculare in valoare de 345 EUR.

Am vandut autoturismul zilele trecute. Se mai poate recupera acea taxa auto in momentul de fata?

Multumesc!
Da, taxa auto se poate recupera. Termenul de prescriptie este de 5 ani de zile, si el a inceput sa curga din anul urmator achitarii taxei, adica din 2008, si se va implini in 2013. Chiar daca ati vandut masina sunteti indreptatit sa va recuperati taxa.