avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot recupera taxa auto platita in 2007?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot recupera taxa auto platita in 2007?

Buna ziua,

In octombrie 2007 am achizitionat un autoturism VW Golf, fabricat in 2001, norma de poluare Euro 4, pentru care am achitat taxa de prima inmatriculare in valoare de 345 EUR.

Am vandut autoturismul zilele trecute. Se mai poate recupera acea taxa auto in momentul de fata?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 14:22, 22 Octombrie 2012
Da, taxa auto se poate recupera. Termenul de prescriptie este de 5 ani de zile, si el a inceput sa curga din anul urmator achitarii taxei, adica din 2008, si se va implini in 2013. Chiar daca ati vandut masina sunteti indreptatit sa va recuperati taxa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto de mediu leval leval Am masina inscrisa in Anglia, dar pe numele meu( pe cartea de identitate a masinii sint proprietar), din anul 2009. Am vreo sansa sa o inmatriculez in RO tot ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa poluare a unui contract de leasing incheiat Cristianna Cristianna Buna ziua!In noiembrie 2008 ,am achizitionat pe firma un autoturism,in leasing.Am platit bineinteles taxa de poluare aferenta.Ulterior un angajat al firmei,a ... (vezi toată discuția)
Taxa auto-vw polo 999 cm3,euro 2,an 1996, descartees20 descartees20 Am cumparat in luna noimenbrie un wv polo din germania,si as dori sa-l inscriu in 2012, daca pana acum stiam ca voi plati in juru sumei de 350 ,acum nu stiu ... (vezi toată discuția)