avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pierdere facturier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pierdere facturier

Buna ziua.
Spuneti-mi va rog, unde pot declara pierdut un facturier al unei SC ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 15:53, 22 Octombrie 2012
Se declara piederea si anularea numerelor respective la Monitorul Oficial partea a III-a, dupa sesizarea organelor de drept.

Carnetul respectiv continea facturi utilizate si neinregistrate inca in contabilitate?
da. si caror organe de drept trebuie sa ma adresez inainte de publicare?
Multumesc pentru amabilitatea de a imi raspunde
Directiei de Finante, printr-o adresa in care le aduceti la cunostinta pierderea carnetului respectiv, cate formulare erau utilizate din acesta si cate erau anulate in momentul respectiv.

Incercati sa obtineti copii ale acestor facturi de la clientii Dvs., pentru a putea reface evidenta contabila.

Cu placere! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi pierdute paula123 paula123 va rog sa-mi spuneti daca mi s-au furat 3 carnete de facturi (unele erau deja completate, altele in alb ) trebuie declarate la Monitorul Oficial si in cat timp ... (vezi toată discuția)
Decizia numerotare facturi cris2279 cris2279 Buna ziua, De curand mi s-a cerut la un control de la Finante decizia nr 2/2007 referitoare la normele de numerotare interna a facturii. In plus vrea sa ii ... (vezi toată discuția)
Publicarea in monitorul oficial a pierderii unui chitantier DRAGANLARISA DRAGANLARISA BUNA SEARA! AM TRIMIS LA MONITORUL OFICIAL UN PLIC CU O ADRESA PRIN CARE DECLAR PIERDUT SI NUL UN CHITANTIER. VA ROG SA MA AJUTATI SI SA-MI SPUNETI IN CAT ... (vezi toată discuția)